30
CZERWCA 2023
A3Teatr „Danse Macabre” [parada] to wbrew pozorom nie strach, śmierć i makabryczne maski. To dźwięki, taniec i energia życia. Feeria barwnych masek, megamarionety oraz wielkie dłonie, które mogą zaskoczyć i niespodziewanie dotknąć każdego. Choć zaskakujące i niecodzienne, jakby nie z tego świata –  wcale nie przerażające. Korowód postaci z ciekawością przygląda się widzom, niespiesznie przechodzi przez ulice miasta, zagląda tu i tam, zatrzymuje się w kręgu, zaprasza do tańca. Nie mówi, ale patrzy uważnie i gestem zaprasza do orszaku i tańca w nieznane. Nawet dzieci lgną do postaci, które zamiast groźne – bywają sympatyczne. Zaskakują ruchem, skromnie eleganckimi, kolorowymi kostiumami, wielkimi maskami oraz jeszcze większymi niecodziennymi kapeluszami – światami, kapeluszami – marzeniami. Nie uosabiają ani grzechów, ani koszmarów i demonów, ale wędrują przez światy znane i nieznane z bagażem własnych myśli na głowie.
Parada to czasami orszak, a czasami niemal fiesta, oczywiście z udziałem muzyków. Można ja oglądać z dystansem, można dać się i uwieść i wciągnąć do zabawy
18:00Plac Zamkowy
(Stare Miasto. Śródmieście )
Kolektyw KEJOS Spektakl “Epitafium błazna” z użyciem technik teatru ruchu, teatru plastycznego i cyrku współczesnego. Inspirowany motywami ze sztuk Szekspira, a w szczególności postacią szekspirowskiego błazna. Co musieli robić aktorzy czasów elżbietańskich, by zdobyć i utrzymać uwagę widza, który gotów był rzucić w wykonawcę kamieniem, gdy ten wydawał mu się zbyt nudny? Jakich oprócz deklamacji tekstu użyć strategii teatralnych, by przekazać żądnej rozrywki publice bardziej złożoną treść? Co by było, gdyby za wystawienie sztuk Szekspira zabrał się błazen? Bazując na tym, co „pomiędzy tekstem”, Kolektyw KEJOS snuje nową opowieść rozpiętą między odwiecznymi problemami a współczesnością. Spektakl ujawnia efekty eksperymentu artystycznego, badającego relacje między teatrem a nowym cyrkiem.
19:00Park Szczęśliwicki
(Ochota)
Teatr SnówSpektakl „Klasa”, którego premiera odbędzie się w czerwcu 2023 roku będzie powrotem do prozy Bruna Schulza, który towarzyszy teatrowi od początku jego działalności.
21:00Rynek Nowego Miasta
(Śródmieście)
Teatr Akt Spektakl pt. “Fantomy” (premiera 2019). Dotyka powieści s. Lema, w żadnym razie nie opowiada jej, tworzy własną wariację opartą na motywach, ideach, a przede wszystkim obrazach snujących się w dziele. Wydobywa z niej przestrzenie kryjące się między słowami. Podchodzi do tematu z dystansem i lekkością. Fabuła powieści prowadzona jest na dwóch równoległych poziomach: romantycznej historii miłosnej oraz opowieści filozoficznej w obliczu spotkania z Nieznanym, czyli myślącym Oceanem. W obu wypadkach, relacji międzyludzkich i międzygatunkowych, człowiek wykazuje brak umiejętności nawiązania prawdziwego kontaktu. Wciąż aktualny i pobudzający wyobraźnię temat podróży kosmicznych, spotkań i prób nawiązania kontaktu z Obcymi połączony jest tu z rozważaniami nad kondycją człowieka, jego lękami oraz problemami w relacjach z drugim człowiekiem.
22:00Ursynowskie Centrum Kultury “Alternatywy”
(Ursynów)
Teatr Klinika LalekSpektakl “Kosmiczna Podróż Guliwera” (premiera 2020). Na motywach powieści Jonathana Swifta to kolejna podróż w świat dużych marionet. Na magicznym statku Guliwera płyniemy do gwiazd. Tymczasem na podobieństwo meteorytu spada z nieba na Ziemię wielkie Kosmiczne Jajo z informacją dla ludzkości. Niefortunnie uderza prosto w okręt Guliwera i łamie go wpół. Następnie toczy się aż do Krainy Liliputów, gdzie nieustannie trwają absurdalne wojny. Teraz tylko Guliwer może pomóc Jaju wrócić na niebo, by spełniła się przepowiednia gwiazd o nowej erze miłości i szacunku wobec wszystkiego i wszystkich.
20:00 Parking Miejski przy ulicy Sierakowskiego
(Piaseczno)
01
LIPCA 2023
Teatr Ewolucji CieniaSpektakl  „Dobrze, lepiej, katastrofa” osadzony w rzeczywistości Polski z lat 70- tych, często nierealnie utożsamianej z czasem dobrobytu, podczas gdy nasz kraj był w tym czasie co najwyżej „najweselszym barakiem w obozie socjalistycznym”.
Czy z historii dekady lat siedemdziesiątych da się wysnuć prawdę uniwersalną, wartą popularyzacji? Widzimy dwie takie prawdy. Pierwsza: mówiąca o systemie socjalistycznym  nie nadającym się do zreformowania, aby mógł zaspokoić potrzeby konsumpcyjne obywateli. Dowcip z tamtych lat ujmował to tak: „gdyby nasz system wprowadzić na Saharze, to po tygodniu zabrakłoby piachu”. Druga: nawet zaspokojenie wszystkich potrzeb materialnych nie spowoduje zaniechania potrzeby wolności! Taka jest chyba natura, jeśli nie „człowieka w ogóle”, to części ludzi na pewno: sytość nie może zagłuszyć potrzeby wolności i nie może zmącić jasności widzenia rzeczywistości wokół nas.

17:00Rynek Nowego Miasta (Starówka)
Teatr Scena 96Spektakl “Legenda ” to historia inspirowana opowiadaniem napisanym przez dzieci praskiej szkoły podstawowej, zostanie zaprezentowany na Festiwalu Sztuka Ulicy. Satyryczna opowieść o zamykaniu się w klatkach własnych ograniczeń.
20:00Rynek Nowego Miasta (Starówka)
Teatr HomSpektakl “Monsieur Charlie” jest hołdem złożonym ponadczasowej twórczości Charliego Chaplina. To składająca się z komicznych etiud, utrzymana w konwencji kina niemego, humoreska pantomimiczna. Oprawę muzyczną tworzy wykonywana na żywo przez tapera gra fortepianowa. Inspiracją dla twórców była wczesna twórczość filmowa Chaplina: uparta godność ubogiego obdartusa w wyświechtanym fraku i dziurawych butach w konfrontacji z płochością kobiet, a także brutalnością mężczyzn. Charlie wciąga widza na kilka chwil do tego prawie zapomnianego czarno-białego, niemego świata.
22:00Park Szczęśliwicki
(Ochota)
Teatr 3,5Spektakl „Can’t escape”.  To obraz świata tuż po katastrofie . To opowieść  o ucieczce w przyszłość  po wypiciu ostatniej szklanki czystej, nieskażonej wody . To próba odpowiedzi na pytanie kim będziemy dla siebie. Co będzie naszą rzeczywistością  jeżeli  żywa  przyroda będzie  zamknięta w szklanym sanktuarium. Osadzone w post-apokaliptycznej estetyce widowisko, poruszające temat kryzysu klimatycznego od strony pytań o nasze relacje wzajemne, po tym kiedy katastrofa będzie już faktem historycznym.

22:00Ursynowskie Centrum Kultury “Alternatywy”
(Ursynów)
Teatr Klinika LalekSpektakl “Cyrk Tarabumba” nawiązuje do pięknej tradycji cyrkowej, wprowadzając jednak nową jakość: obok ciekawych technik sztuki lalkarskiej, zwracamy uwagę na poszanowanie dla istot żywych, piękno teatru lalek zamiast cierpienia zwierząt. Cyrk nadmarionet, Cyrk bez Przemocy jest jedną z pierwszych tego typu inicjatywą na świecie. Tylko tutaj ogromne marionety animowane przez aktorów-lalkarzy wystąpią na jednej scenie z artystami cyrku, by stworzyć piękne, kolorowe przedstawienie, hołd dla sztuki teatralnej, lalkarskiej i cyrkowej, zaskakujące ich połączenie.
22:00Park Pięciu Sióstr
(Ochota)
02
JULY 2023
Teatr Fusion Callejera /Hiszpania/W tytule „Street dance” objawia się cała unikatowość tego pokazu. Ten pełen żywiołowości pokaz umiejętności nawiązuje do klasycznych prezentacji tańca ulicznego formuły hip hop.
15:00Rynek Nowego Miasta (Starówka)
Teatr Cia Manteca al dente /Argentyna/ Spektakl „Galumphing” to jednoosobowy pokaz możliwości ulicznej klaunady z udziałem widzów. To  spektakl cyrkowo-teatralny, w którym improwizowane etiudy są ciągiem zdarzeń. Gdzie  postać bohatera ma coś z bezbronności  pozwalającej przekraczać granice osobistego bezpieczeństwa.
15:00Park Szczęśliwicki
(Ochota)
Teatr Cia Manteca al dente /Argentyna/„Galumphing”
18:00Rynek Nowego Miasta (Starówka)
Teatr Fusion Callejera /Hiszpania/„Street dance”
18:00Park Szczęśliwicki
(Ochota)
Teatr Migro Spektakl “Echa” inspirowany książką Agnieszki Pajączkowskiej „Wędrowny zakład fotograficzny” jest impresją na temat Kresów Wschodnich. Opowiada o zapomnianych miejscach, ludziach i przedmiotach, które zostają. Odwołuje się do wspomnień, ale również pamięci przyszłych pokoleń. Zdjęcia, które będą ożywać na oczach widzów, przeniosą nas do świata wielu kultur, narodowości i wyznań. Ruch sceniczny, autorstwa Natalii Iwaniec, przeprowadzi nas przez tę podróż za pomocą techniki Gaga, unikatowego języka ruchowego opracowanego przez Ohada Naharina. Natomiast muzyka, złożona m. in. z regionalnych pieśni, pomoże nam poznać inne języki, dźwięki oraz słowa modlitw. Spektakl jest nie tylko opowieścią o przeszłości, ale również zaproszeniem do przyjrzenia się własnym korzeniom oraz roli, którą pełnią w naszym codziennym życiu i we współczesnym świecie.
19:00Rynek Nowego Miasta (Starówka)
Teatr KTOSpektakl „Arcadia”, gdzie osnową i tematem zasadniczym przedstawienia jest lament po śmierci bohatera, pokazuje jego dobre i złe uczynki. Życie współczesnego Everymana ( od narodzin po śmierć) jawi się jako w szalonym tempie, odtańczony rytuał przemijania. Nieodparte poczucie tęsknoty – za światem, za sztuką, za sobą samym – towarzyszy nam od pierwszej do ostatniej sceny spektaklu. Komicznym i tragikomicznym obrazom towarzyszy melancholijny dystans wobec upływającego czasu. W spektaklu nie spotykamy goryczy, ani żalu za tym co bezpowrotnie mija. W ich miejsce pojawiają się za to dziecięca radość, śpiew i zabawa. W nich ukryty jest raj.
22:00Ursynowskie Centrum Kultury “Alternatywy”
(Ursynów)
Teatr Biuro PodróżySpektakl “Kaspar” nawiązuje do historycznej postaci Kaspara Hausera nazywanego sierotą Europy. Wychowywany bez kontaktu z drugim człowiekiem, zamknięty w małym pomieszczeniu – nie wie, kim jest, nie zna ludzi i niczego nie potrafi. Historia Kaspara, przedstawiona w estetyce prostej ludowej opowieści przeniesionej w przeszłość, pokazuje, jak zmienia się społeczna percepcja Obcego i jak jego nieoczekiwane pojawienie się wpływa na decyzje i działania społeczności.
22:00Park Szczęśliwicki
(Ochota)