Teatr Snów - Remus

Teatr Snów | foto: szuwarzynska.pl Teatr Snów | foto: szuwarzynska.pl

Teatr SnówTeatr Snów (Polska)

Teatr Snów powstał jesienią w 1983 roku w Gdańsku i jest nazywany klasykiem polskiego teatru ulicznego. Znany jest z niepowtarzalnej poetyckiej stylistyki. Posługuje się metaforą opowiadając proste historie wyprowadzone z codzienności. Swoje przedstawienia przygotowuje z dala od wielkomiejskiego zgiełku - w pracowni na Kaszubach, w Sominach nad jeziorem Dywan. Teatr zrealizował do tej pory kilkanaście spektakli plenerowych i kilka przedstawień scenicznych. Do najważniejszych należą: Pokusa i Gry - maski (1987), W drodze do raju (1988), Czarodziejski Ptak, Republika marzeń i Sanatorium (1989), Powrót (1990), Podróże (1991), Wizyta (1993), Ogród (1995), Księga utopii (1999), Żuraw i Rejs (2000), Szafarz (2002), Pokój (2005), Pracownia (2006), Stół (2007), Imitacje (2008), Remus (2009), Ulro (2011) i Pielgrzymka (2012), Rudymenty (2014).

Zespół prezentował swoje spektakle na wielu prestiżowych festiwalach, między innymi w Awinionie, Marsylii, Lozannie, Edynburgu, Brnie, Stockton, Petersburgu, Gandawie, Sewilli, Archangielsku oraz w Kopenhadze. Występował też w wielu miastach Holandii, Belgii, Hiszpanii, Włoch, Rumunii, Mołdawii, Niemiec, Danii, Szwecji, Czech, Słowacji i Ukrainy.
Jest laureatem nagród na Łódzkich Spotkaniach Teatralnych, Międzynarodowych Targach Inicjatyw Teatralnych w Pile, Zderzeniach Teatralnych w Kłodzku, otrzymał również Nagrodę Teatralną Wojewody Gdańskiego za twórczą kontynuację tradycji teatru alternatywnego na Wybrzeżu w 1994 roku.

Dyrektor artystyczny teatru Zdzisław Górski został w roku 1993 uhonorowany nagrodą im. Jana Dormana przyznaną przez Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży, tytułem Instruktora Roku 1993 przyznawanym przez Zarząd Główny Towarzystwa Kultury Teatralnej oraz Nagrodą Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury za osiągnięcia w roku 1999.

Data i miejsce przedstawienia

11.IX Rynek Nowego Miasta - godz. 20:00, Teatr Snów "Remus"

Remus

to opowieść o samotności niepozornego, a bogatego duchem człowieka, który nie godzi się z zastanym i podejmuje walkę o zmiany w najbliższym otoczeniu.   
Należy realizować ideały, walczyć w imię Dobra z silniejszymi, a czasowe niepowodzenie nie oznacza ostatecznej klęski – oto credo bohatera.
Remus dowiaduje się, że wywodzi się z rodu mitycznych Stolemów i ma do wypełnienia ważną misję. Powinien wybawić zapadły zamek czyli obudzić tożsamość kulturową Kaszubów. Próbuje realizować misję na swoją miarę - jeżdżąc po jarmarkach i sprzedając polskie książki, różne drobiazgi niezbędne w domu. Jest uparty ale nie pozbawiony ludzkich słabości. W kluczowym momencie nie wystarcza mu odwagi i wiary, by misję ostatecznie wypełnić. Choć ponosi porażkę przekazuje tę ideę następcom.

Scenariusz, scenografia i reżyseria: Zdzisław Górski
Muzyka: collage

OPINIE

Ogromną rolę w Sztuce Ulicy odgrywa obraz. To właśnie on, podobnie jak w pewnej pięknej piosence, ma zostać przez przypadkowego widza-przechodnia, ocalony od zapomnienia. Dlatego też, zjawiskowa Śmierć na Rynku Nowego Miasta, unosząca się na szczudłach ponad publicznością, na długo pozostanie w pamięci widzów. Podobnie jak zapach palących się drew, wielka rybacka sieć oddzielająca człowieka od marzeń czy sznur na szyi Orła-Skazańca. Przedstawienie teatru z Gdańska zwraca uwagę spójnością przedstawianej historii, historii człowieka samotnie walczącego o coś więcej niż dywan-nielot czy czerwona koszula na wiejskim targu. Przedstawienie oswaja ze Śmiercią, przed którą próbujemy się ukryć, podejmujemy walkę, by w końcu zrozumieć, że podanie ręki jest nieuniknione, jak w ostatnim akordzie sztuki.
Nie można jednak zapomnieć, że rzecz cała dotyka wielkiej historii Kaszubów, piękna ich odrębnej kultury i walki o uchronienie tożsamości. I do imienia Remusa, nie sposób nie dodać imienia Aleksandra Majkowskiego, autora 'kaszubskiego zwierciadła', którego pewno gdzieś w zaświatach, cieszą teatralne poczynania festiwalowych Gości...
Małgorzata Wysocka-Błaszczak , Śmierć po kaszubsku, czyli rzecz o Remusie Teatru Snów, www.sztukaulicy.pl- recenzje

www.teatrsnow.pl

Ostatnia modyfikacja: poniedziałek, 05 wrzesień 2016 14:56

Festiwal na Facebook'u