Walny-Teatr - Noe

Walny-Teatr "Noe" | Walny-Teatr "Noe" |

Walny-Teatr - NOE (Polska)

Walny-Teatr powstał w roku 1999 (mimo, że od 1995 funkcjonował pod innymi nazwami, m.in. jako Wielki Teatrzyk Świata i Teatr Bezradny) z inicjatywy Adama Walnego, jednego z najbardziej uznanych twórców teatru lalkowego w Polsce. To oryginalny teatr lalkarza solisty, który jest twórcą scenariusza, konstruktorem i budowniczym lalek, a także wykonawcą przedstawień. Walny -Teatr penetruje w swych pracach różne tradycje teatru lalki, maski i przedmiotu w warunkach studyjnych, estradowych oraz ulicznych. Używa lalki również poza sceną: w edukacji, terapii i sztuce performance. Adam Walny jest twórcą takich widowisk jak Kuglarz i Śmierć, Motyl, Genesis, Kamieniarz, Misterium Narodzenia, Dziadek, Hamlet, Don Kichote, Opus Hamlet, Szekspir - made in Poland  czy Przygody Kropli Wody, z którymi uczestniczy w najważniejszych festiwalach sztuki lalkarskiej w Polsce i za granicą (Litwa, Łotwa, Estonia, Białoruś, Dania, Węgry, Czechy, Włochy, Niemcy).

Adam Walny - lalkarz, scenograf, reżyser, pedagog teatru. Jest absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu oraz Akademii Teatralnej w Warszawie na Wydziale Reżyserii Teatru Lalek). Zdobywca kilkudziesięciu nagród na festiwalach teatralnych w Polsce i za granicą, m.in. pierwszej nagrody na VI Międzynarodowym Festiwalu Solistów Lalkarzy. Czterokrotnie był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2004 roku organizuje przy Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie festiwal Święto Głupców. W roku 2009 zaadaptował Przygody Münchhausena Gottfrieda Augusta Bürgera i wyreżyserował cieszące się dużym powodzeniem Przygody barona Münchhausena w łódzkim Teatrze Nowym.  W 2012 roku otwierał spektaklem Opus Hamlet scenę lakową na zamku Kronborg w Danii.

Założył Instytut Sztuki Lalkarskiej przy własnym teatrze oraz Pracownię Teatru Przedmiotu przy Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie. Jest autorem programów edukacyjnych (Lekcje z lalki) i terapeutycznych (Lalka z duszą). Prowadzi różnego rodzaju warsztaty dla dzieci i dorosłych, był terapeutą na plenerach twórców niepełnosprawnych organizowanych przez Stowarzyszenie NIKE. Współpracował ze Stowarzyszeniem Twórców Niepełnosprawnych, Stowarzyszeniem Rodzin i Przyjaciół Osób z Upośledzeniem Umysłowym - Chata z Pomysłami, Centrum Edukacji Teatralnej w Gdańsku, Teatrem Muzycznym w Gdyni, Białostockim Teatrem Lalek, Eksperymentalnym Studiem Tańca EST w Krakowie.

W roku 2007 opublikował książkę Teatr przedmiotu. Kulisy warsztatu. Arkana rzemiosła, a w 2012 wydał album Walny-Teatr.

Data i miejsce przedstawienia

11.IX Rynek Nowego Miasta - godz. 17:00, Walny-Teatr "Noe"

Noe

to oryginalnie zrealizowana, piękna opowieść o muzyku - demiurgu, którzy zabiera widzów w niezwykłą podróż do krainy wyobraźni.
Tytułowy bohater - dyrygent staje przed zadaniem poprowadzenia koncertu na podstawie partytury o znamiennym tytule „Potop". Niestety członkowie orkiestry przerażeni zapisem treści utworu uciekają, a osamotniony maestro - aby nie zawieść oczekiwań publiczności - zaczyna improwizować. I tak na oczach widzów pojawiają się instrumenty- zwierzęta, a wśród nich: żyrafa-fortepian, kangur-kontrabas czy słoń-suzafon, z których wkrótce popłyną przepiękne dźwięki.
Noe zaprasza widownię na Arkę, zaprasza do wspólnego tworzenia – bowiem tylko wspólny akt twórczy, wspólny koncert może ocalić wszystkich przed zagładą. Publiczność staje się orkiestrą, a muzyka „grana na żywo” powstaje w obecności widza i dzięki niemu.  Noe dyryguje, śpiewa i gra. Gdy potop mija koncert dobiega końca muzyk staje przed dylematem, co dalej...

Scenariusz, realizacja i wykonanie - Adam Walny
Muzyka na żywo - Jan Wyszkowski

OPINIE

Wielki podziw budziła scenografia – każdy instrument pojawiający się na scenie grał rolę zwierzęcą, a animowany przez aktora czy dzieci, wydawał odpowiednie dźwięki. Pomysłowość scenografa zasługuje na wielkie uznanie, ponieważ jej zawdzięczamy widowiskowość spektaklu. Historia w nim opowiedziana może być odnoszona do życia każdego z nas, nie tylko dzieci. Kiedy bowiem zagraża nam potop, mamy skłonności do ucieczki, jak zrobiła to orkiestra tytułowego Noego. Arka jednak popłynęła dalej, a partytura Potopu wybrzmiała bez muzyków, a przy pomocy publiczności. Dziękujemy Walnemu Teatrowi za doskonały spektakl i współpracę.
KG, XXXV Dni Choroszczy- „Noe” Walnego Teatru, www.kultura.choroszcz.pl

www.walnyteatr.pl

Ostatnia modyfikacja: poniedziałek, 05 wrzesień 2016 14:59

Festiwal na Facebook'u