Teatr Klinika Lalek

Anielicje | Teatr Klinika Lalek Anielicje | Teatr Klinika Lalek

Teatr Klinika Lalek (Polska)

Teatr Klinika Lalek powstał w 1988 roku na wydziale lalkarskim szkoły teatralnej we Wrocławiu. W trakcie studiów grupa zrealizowała cztery spektakle, w tym dwa plenerowe.  W tym czasie powstał obrazowany działaniami happeningowymi manifest artystyczny Med-Art, w którym artyści wyrażali chęć uzdrowienia sztuki. W 1991 roku zespół przeniósł się do Wolimierza - małej wioski na Pogórzu Izerskim i odtąd działa jako wiejski i wędrowny teatr lalkowy. Wraz z przeprowadzką wykrystalizował się trzon zespołu, który do dzisiejszego dnia stanowią Joanna - Jemiołka Wiktorczyk oraz Krzysztof - Wiktor Wiktorczyk. W 1991 roku członkowie teatru założyli Fundację Na Rzecz Wspierania Kultur Alternatywnych i Ekologicznych, której głównym celem jest popieranie działań ekologicznych i sztuki, budowa i koordynowanie działań ekologicznych wioski Wolimierz oraz wspieranie teatru Klinika Lalek.
Od 1993 roku siedzibą teatru jest były dworzec kolejowy przemianowany na "Stacja-Wolimierz", w którym z czasem ze zdewastowanych pomieszczeń powstały pracownia lalkarska, galeria, kawiarnia, pokoje gościnne wraz z zapleczem, miejsca na warsztaty plastyczne i muzyczne oraz sala teatralna ze zmienną sceną. Dawna rampa kolejowa przed budynkiem posłużyła artystom za scenę na wolnym powietrzu.

Klinika Lalek wystawia spektakle w przestrzeniach zamkniętych, realizuje efektowne parady uliczne, wielkie widowiska plenerowe, akcje plastyczne, warsztaty i przedstawienia dla dzieci.
Tworzywem spektakli jest aktor i lalka - współistniejące ze sobą i obok siebie i razem tworzące postaci sceniczne. Sferę wizualną działań teatralnych stanowią charakterystyczne ogromne lalki animowane od wewnątrz, inspirowane kukłami Bread and Puppet Theatre, drewniane maski, gigantyczne jeżdżące machiny-wehikuły (rower i lokomotywa), różne instalacje, flagi oraz ogień. Sferę dźwiękową stanowi muzyka grana we wszystkich spektaklach na żywo. Teatr ma własną Orkiestrę Teatru Klinika Lalek oraz współpracuje z zespołem Kinior Sky Orkiestra Włodzimierza Kiniorskiego z Kielc.
Praca nad spektaklami oparta jest w Klinice Lalek na metodzie kreacji zbiorowej – członkowie zespołu biorą czynny udział we wszystkich etapach przygotowania przedstawień. Teatr występuje na ulicach i placach różnych miast i wsi całej Europy, odwiedził m.in. Finlandię, Francję, Hiszpanię, Rumunię, Niemcy czy Austrię.
Klinika Lalek stworzyła w Wolimierzu ośrodek kultury, realizujący rozmaite projekty artystyczne i kulturalne oraz edukacyjne. W miesiącach letnich zespół organizuje międzynarodowe festiwale sztuki, prezentujące prace teatralne, plastyczne, filmowe i muzyczne. W skali lokalnej przygotowywane są cykliczne imprezy związane z porami roku i różnymi świętami.

Data i miejsce przedstawienia

25.VI przy Stacji Metra Słodowiec - godz. 21:00, Teatr Klinika Lalek "Anielicje"

Anielicje  to niezwykła plastyczna wizualizacja opowieści o  rozdarciu człowieka między tym co ziemskie i materialne, a tym co niedotykalne i upragnione. Anielicja to jednocześnie wykreowana na potrzeby spektaklu nazwa duchowej policji, która w przedstawieniu przyjmuje postać siedmiu ogromnych lalek-aniołów, spełniających ludzkie marzenia. Dzięki Anielicji główny bohater – człowiek ma szansę ulecieć w przestworza i znaleźć się w świecie Aniołów. Skazany na współistnienie z anielskimi istotami doświadcza, że Raj jest „tu” i „teraz”.
Motywem przewodnim spektaklu jest  fragment utworu Włodka Kiniorskiego do słów Jacka Bieleńskiego:

Masz do skrzydeł przywiązaną złotą rybę.
Gdy odfruniesz, serce jej przestanie bić.
Słuchaj, ptaku, w klatce nie jest ci najgorzej.
Źle jest wtedy, kiedy nie chce się już żyć.

Premiera - Festiwal Teatralny w Bremen (Niemcy) we wrześniu 2001 r.
Scenariusz i reżyseria: Wiktor Wiktorczyk i Darek Lech
Muzyka: Włodek Kiniorski
Scenografia: Iza Pachulska
Występują: Darek Lech, Wiktor Wiktorczyk, Jemiołka, Jola Walter, Adrian Zajączek, Łukasz Runge, Andrzej Kępiński, Artur Grochowiecki, Karol Pachulski.

www.klinikalalek.art.pl

Ostatnia modyfikacja: wtorek, 23 maj 2017 22:27

Festiwal na Facebook'u