Teatr Biuro Podróży

Carmen Funebre | Foto: M. Zakrzewski Carmen Funebre | Foto: M. Zakrzewski

Teatr Biuro Podróży (Polska)

Teatr Biuro Podróży – jeden z najsłynniejszych polskich teatrów alternatywnych -  powstał w 1988 roku. Jego założycielem i reżyserem wszystkich przedstawień jest Paweł Szkotak. Początkowo zespół realizował tylko spektakle w zamkniętych salach teatralnych, później obok nich pojawiły się akcje uliczne, aż wreszcie przyszedł czas na duże widowiska plenerowe. Wszystkie przedstawienia Teatru Biuro Podróży to spektakle autorskie – powstają według pomysłów Pawła Szkotaka oraz członków zespołu. Wspólna jest też praca nad scenariuszem, scenografią, kostiumami i rekwizytami. W poszukiwaniu własnego języka teatralnego Biuro Podróży wykorzystuje trening fizyczny i improwizacje. Przy użyciu typowych dla sztuki jarmarcznej środków takich jak: pochodnie, szczudła czy ruchome konstrukcje, opowiada zazwyczaj bardzo poważne historie – nie chce bawić, pragnie poruszać a nawet wstrząsać widzem. Zespół stworzył spektakle, które przeszły już do klasyki teatru ulicznego: Carmen Funebre (1993), Pijcie ocet panowie (1998), Selenauci (1999), Rękopis Alfonsa van Worden (2001), Świniopolis (2003), Makbet (2005), H of D (2007), Planeta Lem (2011).

W ciągu niemalże 30 lat poszukiwań artystycznych teatr wypracował własną metodę pracy nad spektaklem oraz rozpoznawalny styl teatralny. Celem zespołu jest docieranie do widowni, która ze względów społecznych i politycznych pozbawiona jest swobodnego dostępu do kultury. Z tego powodu powstawały spektakle plenerowe teatru, pokazywane na całym świecie - w 50 krajach na sześciu kontynentach (m.in. w Argentynie, Australii, Brazylii, Kolumbii, Kubie, Egipcie, Indiach, Iranie, Izraelu, Jordanii, Korei, Libanie, Meksyku, Palestynie, Singapurze, Tajwanie, USA i w większości krajów europejskich).
Teatr Biuro Podróży prowadzi działalność nie tylko artystyczną wyrażającą się produkcją i prezentacją spektakli, ale również działalność edukacyjną polegającą na pracy artystycznej z twórcami i grupami teatralnymi na świecie (wspólne warsztaty teatralne oraz projekty artystyczne). Zespół był uczestnikiem największych światowych festiwali teatralnych oraz laureatem prestiżowych nagród. W 2002 roku otrzymał nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi dla promocji Polski w świecie oraz nagrodę Ministra Kultury za wybitne osiągnięcia w dziedzinie teatru. W 2005 Paweł Szkotak został uhonorowany prestiżowym Paszportem Polityki. W 2008 roku Paweł Szkotak, Marta Strzałko i Jarosław Siejkowski otrzymali Medale Gloria Artis przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Bogdana Zdrojewskiego.

Data i miejsce przedstawienia

24.VI Park Agrykola - godz. 22:00, Teatr Biuro Podróży "Carmen Funebre"

25.VI Park Agrykola - godz. 22:00, Teatr Biuro Podróży "Cisza w Troi"

Carmen Funebre – ten najbardziej znany spektakl Teatru Biuro Podróży – powstał w 1994 roku. Inspiracją były nasilające się konflikty etniczne, wybuchy nacjonalizmu i wojna w Bośni. Podczas pracy nad przedstawieniem w 1994 roku członkowie zespołu spotkali się z uchodźcami z byłej Jugosławii. Ich relacje przyczyniły się do powstania uniwersalnych metafor opisujących los wygnańców. W spektaklu nielinearna historia rozgrywa się w planie realistycznym oraz metafizycznym. W 1995 roku przedstawienie zostało uhonorowane Fringe First na festiwalu w Edynburgu.
W spektaklu Carmen Funebre Teatr Biuro Podróży używa spektakularnych środków przyciągających uwagę zarówno doświadczonego widza jak i przypadkowego przechodnia.  Szczudła, ogień, efekty świetlne, przejmująca muzyka wywołują lęk i współczucie. W przedstawieniu pada niewiele słów, ale sekwencja sugestywnych obrazów bardzo silnie oddziałuje na widza.
Wielokrotnie wznawiany, pokazywany na wielu festiwalach spektakl ciągle nie traci na aktualności. W roku 2004 zespół teatru zadedykował przedstawienie pamięci Waldemara Milewicza, w roku 2014 Carmen Funebre była zaś doskonałym komentarzem do wydarzeń na Ukrainie.

Opinie:

To plenerowe przedstawienie grane na szczudłach jest, najkrócej mówiąc, druzgocącym  teatrem obrazów dotyczącym wojny.
BBC

Teatr Biuro Podróży z Polski stworzył  potężne przedstawienie teatralne będące odpowiedzią na wojnę. Kombinacja prostoty i wielkiej teatralności - grzmiąca muzyka, zamaskowane postaci na szczudłach, ogień - daje emocjonalne przeżycie; katharsis, którego brakuje nam w teatrze inspirowanym wojną, a także w  przesiąkniętych tym tematem wiadomościach prasowych. To przedstawienie jest przerażające, niepokojące, piękne i nie do pominięcia.
Independent

Carmen Funebre przywołuje pełen horror wojny. To przedstawienie odznacza się unikatową siłą emocjonalną - jest obrazowo porażające.
The Scotsman

Carmen Funebre posługuje się symboliką, jest spektaklem ze zredukowanym do minimum dialogiem, bez wyeksponowanej fabuły (...)  Ten zwięzły spektakl jest niezapomnianym przedstawieniem, przerażającym, elektryzującym, elokwentnym pomimo braku słów, granym z ogromną energią i poświęceniem.
The Guardian

Przy użyciu masek, szczudeł,  reflektorów,  biczy, świateł i ognia , powtarzając kilka zdań po angielsku, stworzyli jedno z najbardziej godnych zapamiętania wydarzeń teatralnych w historii festiwalu Fringe. Głęboko poruszające,  symboliczne przywołanie rzeczywistości czystek etnicznych pozostawiło wielu widzów w konwulsjach płaczu. Było to jedno z tych przedstawień, które nadrabiają godziny stracone na oglądaniu spektakli przeciętnych, skoncentrowanych na własnym pępku i lekkich przyjemnościach, dostępnych gdzie indziej w Edynburgu.
Edinburgh Evening News

Reżyseria: Paweł Szkotak
Występują: Marta Strzałko, Justyna Paluszyńska, Jarosław Siejkowski, Tomasz Wrzalik, Bartosz Borowski, Łukasz Kowalski, Piotr Wojtyniak, GrzegorzArtman/Jakub papuga/Maciej Zakrzewski.

 

Cisza w Troi – kolejny spektakl Teatru Biuro Podróży, w którym twórcy mierzą się z trudnym tematem wojny. Wykorzystując środki teatru plenerowego: symboliczną scenografię, ogień, szczudła oraz postaci dzieci i przejmującą muzykę, przedstawienie opowiada o ludziach, którzy znaleźli się w zawierusze wojennej i którym pozostały już tylko marzenia o ucieczce.
W kontekście zatrważającej rzezi i czystek dokonujących się na Bliskim Wschodzie, których rezultatem jest masowy exodus ludności w bezpieczniejsze miejsca, Teatr Biuro Podróży opowiada o losach tych, którzy za moment staną się uchodźcami. Po spektaklu Carmen Funebre, dla którego inspiracją była wojna w Jugosławii, wydawało się, że we współczesnym świecie nic gorszego już stać się nie może. Jednakże rzeczywistość przerosła wyobraźnię. Jesteśmy świadkami zjawiska o niespotykanej skali, które wywołuje niepokój i lęk w całej Europie. Czy mamy się czego obawiać?
Teatr Biuro Podróży przygląda się sytuacji z punktu widzenia mieszkańca oblężonego miasta, na które spadły bomby, człowieka, któremu jeszcze kilka lat temu nie przyszłoby do głowy, że stanie się uchodźcą. Bohaterami spektaklu są dzieci – niewinni świadkowie śmierci bliskich, ofiary tułaczki i głodu. Dla tych dzieci i ich przyszłego spokoju, spróbujmy choć na chwilę postawić się w roli uchodźcy.

Premiera spektaklu dofinansowana z dotacji Urzędu Miasta Poznania.
Spektakl powstał na zamówienie Greenwich+Docklands International Festival/London oraz Hull UK City of Culture 2017 / Freedom Festival, w koprodukcji z GDIF.
Premiera: Londyn 30 czerwca oraz i 1 lipca 2016 r.

Reżyseria: Paweł Szkotak
Muzyka: Wiki Nowikow
Scenografia: Teatr Biuro Podróży, Magdalena Deput, Sławomir Kuśnierz
Aktorzy: Bartosz Borowski, Magdalena Dębicka, Aizah Khan, Łukasz Kowalski, Joshua Patel, Jarosław Siejkowski, Marta Strzałko, Tomasz Wrzalik, Maciej Zakrzewski.

www.tbp.org.pl

Ostatnia modyfikacja: wtorek, 23 maj 2017 22:26

Media

Cisza w Troi - trailer

Festiwal na Facebook'u