Teatr Snów

Wyspa | Teatr Snów Wyspa | Teatr Snów

Teatr Snów (Polska)

Teatr Snów powstał jesienią w 1983 roku w Gdańsku i jest nazywany klasykiem polskiego teatru ulicznego. Znany jest z niepowtarzalnej poetyckiej stylistyki. Posługuje się metaforą, opowiadając proste historie wyprowadzone z codzienności. Swoje przedstawienia przygotowuje z dala od wielkomiejskiego zgiełku - w pracowni na Kaszubach, w Sominach nad jeziorem Dywan. Teatr zrealizował do tej pory kilkanaście spektakli plenerowych i kilka przedstawień scenicznych. Do najważniejszych należą: Pokusa i Gry - maski (1987), W drodze do raju (1988), Czarodziejski Ptak, Republika marzeń i Sanatorium (1989), Powrót (1990), Podróże (1991), Wizyta (1993), Ogród (1995), Księga utopii (1999), Żuraw i Rejs (2000), Szafarz (2002), Pokój (2005), Pracownia (2006), Stół (2007), Imitacje (2008), Remus (2009), Ulro (2011), Pielgrzymka (2012), Rudymenty (2014), Wyspa (2017).

Zespół prezentował swoje spektakle na wielu prestiżowych festiwalach, między innymi w Awinionie, Marsylii, Lozannie, Edynburgu, Brnie, Stockton, Petersburgu, Gandawie, Sewilli, Archangielsku oraz w Kopenhadze. Występował też w wielu miastach Holandii, Belgii, Hiszpanii, Włoch, Rumunii, Mołdawii, Niemiec, Danii, Szwecji, Czech, Słowacji i Ukrainy.
Jest laureatem nagród na Łódzkich Spotkaniach Teatralnych, Międzynarodowych Targach Inicjatyw Teatralnych w Pile, Zderzeniach Teatralnych w Kłodzku, otrzymał również Nagrodę Teatralną Wojewody Gdańskiego za twórczą kontynuację tradycji teatru alternatywnego na Wybrzeżu w 1994 roku.
Dyrektor artystyczny teatru Zdzisław Górski został w roku 1993 uhonorowany nagrodą im. Jana Dormana przyznaną przez Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży, tytułem Instruktora Roku 1993 przyznawanym przez Zarząd Główny
Towarzystwa Kultury Teatralnej oraz Nagrodą Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury za osiągnięcia w roku 1999 . W roku 2008 otrzymał  Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Data i miejsce przedstawienia

1.VII Rynek Nowego Miasta - godz. 21:00, Teatr Snów "Wyspa"

Wyspa –  to poetycki spektakl oparty na motywach Burzy Williama Szekspira.  Prospero,  pozbawiony władzy przez swojego brata, przypływa  z córką na bezludną wyspę.
Studiuje zabrane ze sobą księgi i uczy się białej magii. Dzięki niej odmienia miejsce, w którym przyszło mu żyć, wypełnia je dźwiękami, barwami, zdarzeniami. Urządza wyspę - świat po swojemu.
Czy stanie się ona jego Wyspą Szczęśliwą ?
W magicznych zabiegach pomaga mu Ariel i inne duchy posłuszne. To Ariel, po latach, ma za zadnie doprowadzić do katastrofy statku wiozącego brata Prospera. Statek podczas burzy rozbija się nieopodal wyspy i Prospero ma okazję doświadczyć  w różny sposób jego pasażerów.
Po inscenizacji, po burzy, rezygnuje z magii, i z kruchą nadzieją, wraca do świata, który musiał opuścić,  który pewnie nie będzie lepszy, ale jest jego miejscem. Jest naszym miejscem.

Premiera: czerwiec 2017
Scenariusz, scenografia i reżyseria: Zdzisław Górski
Muzyka: collage
Występują: Zdzisław Górski, Marcelina Lewandowska, Katarzyna Michna, Grzegorz Poczekała, Monika Prądzyńska, Monika Roguszczak, Roksana Wiczk.

www.teatrsnow.pl

Ostatnia modyfikacja: wtorek, 23 maj 2017 23:05

Festiwal na Facebook'u