Logo
Wydrukuj tę stronę

Teatr Na Walizkach (Polska)

Teatr Na Walizkach  |  "Beczka śmiechu" Teatr Na Walizkach | "Beczka śmiechu"

Teatr Na Walizkach (Polska)

„Beczka śmiechu"

6 lipca, godz. 15:30 i 19:00, Rynek Nowego Miasta

 

Teatr Na Walizkach – komediowy teatr uliczny istniejący od 2005 roku. Założony został przez trójkę aktorów: Annę Went, Łukasza Jędrzejczaka oraz Olega Yemceva - rosyjskiego komika i mima. Na przestrzeni minionych lat grupa współpracowała z wieloma aktorami z różnych części świata, czego wynikiem jest charakter dzisiejszych przedstawień zespołu, które są rozumiane przez wszystkich widzów, niezależnie od wieku i narodowości.

Inspiracją teatru stanowią filmy z okresu kina niemego (Charlie Chaplin, Buster Keaton), rosyjska nowoczesna clownada, teatr improwizacji, teatr lalek czy pantomima. Twórczość Teatru Na Walizkach to przede wszystkim komedie mieszczące się w konwencji teatru ulicznego, teatru improwizacji, ‘visual comedy’, cyrku. Korzenie zespołu wywodzą się z pantomimy, ale zainteresowania i inspiracje artystów wykraczają daleko szerzej poza sztukę mimu.
Teatr występował na wielu imprezach teatralnych i na festiwalach teatrów ulicznych w Polsce oraz wielokrotnie gościł za granicą, m.in. we Włoszech, Niemczech, Białorusi, Austrii, Bułgarii, Rumunii, Słowacji, Szwajcarii, Ukrainie, Tunezji i na Węgrzech, gdzie dzięki swemu bezpośredniemu językowi przekazu był entuzjastycznie przyjmowany. Członkowie Teatru Na Walizkach są zawodowymi aktorami.

Beczka śmiechu - spektakl uliczny nawiązujący do tradycji nowoczesnej rosyjskiej clownady, cyrku oraz teatru improwizacji. Jak wynika z tytułu przedstawienie stanowi mieszankę brawurowych komediowych pomysłów, których celem jest maksymalne rozbawienie publiczności. Tytułowa beczka to miejsce, z którego aktorzy wyciągają mnóstwo gagów, niecodziennych rekwizytów, używanych potem do najbardziej wymyślnych działań – tak więc do końca nie wiadomo czym zaskoczą widza. Wokół beczki rozgrywa się żywiołowa akcja, ale brak tu tradycyjnego podziału na artystów i oglądającą ich publiczność - zarówno widzowie stają się aktorami jak i aktorzy widzami. Wspólna zabawa toczy się w rytm pokazów żonglerki, akrobacji będących parodią akrobatyki, tresury zwierząt (które okażą się nimi wcale nie być), wyczynów hipnotyzera czarującego dzięki swym nadprzyrodzonym mocom widownię, a także wielu innych atrakcji.
Sentymentalny akcent wnosi do przedstawienia epizod z marionetką, zakochaną w osobie z publiczności. Ponieważ jej uczucie nie spotyka się z wzajemnością, marionetka umiera. Aby mogła znów funkcjonować potrzebuje pomocy...
Ten dynamiczny, porywający spektakl otrzymał Główną Nagrodę na Festiwalu Teatrów Plenerowych w Białej Podlaskiej w 2006 roku.

Opinie:

„Brawurowa jazda na monocyklu, pokaz żonglerki i parodia występu akrobatycznego – w minioną sobotę rynek co rusz zanosił się śmiechem. Wyśmienite humory zaserwowali mieszkańcom aktorzy, którzy wystawili dla nich spektakl uliczny zatytułowany Beczka śmiechu”.

Katarzyna Jasiulek, www.itvm.pl/n/kultura, 8.08.2017

Reżyseria: Łukasz Jędrzejczak, Oleg Yemcev
Scenariusz: Anna Jędrzejczak, Oleg Yemcev, Łukasz Jędrzejczak
Kostiumy: Anna Jędrzejczak

Występują: Łukasz Jędrzejczak, Anna Jędrzejczak, Michał Kucharski.

www.teatrnawalizkach.pl

 

Ostatnia modyfikacja: środa, 29 maj 2019 01:03
© 2017 Stowarzyszenie Scena 96 | Strona używa plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika.