Logo
Wydrukuj tę stronę

Walny - Teatr (Polska)

Walny - Teatr (Polska)

Walny - Teatr (Polska)

„Cudowni mężczyźni z korbką"

6 lipca, godz. 16:30, 17:30, 18:30, 20:00
7 lipca, godz. 16:30, 17:30, 18:30, 20:30
Rynek Nowego Miasta

 

Walny - Teatr – powstał w roku 1999 (mimo, że od 1995 funkcjonował pod innymi nazwami, m.in. jako Wielki Teatrzyk Świata i Teatr Bezradny) z inicjatywy Adama Walnego, jednego z najbardziej uznanych twórców teatru lalkowego w Polsce. To oryginalny teatr lalkarza solisty, który jest twórcą scenariusza, konstruktorem i budowniczym lalek, a także wykonawcą przedstawień. Walny -Teatr penetruje w swych pracach różne tradycje teatru lalki, maski i przedmiotu w warunkach studyjnych, estradowych oraz ulicznych. Używa lalki również poza sceną: w edukacji, terapii i sztuce performance. Adam Walny jest twórcą takich widowisk jak m.in. Kuglarz i Śmierć, Motyl, Genesis, Kamieniarz, Misterium Narodzenia, Dziadek, Hamlet, Opus Hamlet, Szekspir - made in Poland czy Przygody kropli wody, z którymi uczestniczy w najważniejszych festiwalach sztuki lalkarskiej w Polsce i za granicą (Litwa, Łotwa, Estonia, Białoruś, Dania, Węgry, Czechy, Włochy, Niemcy).

Adam Walny - lalkarz, scenograf, reżyser, pedagog teatru. Jest absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu oraz Akademii Teatralnej w Warszawie na Wydziale Reżyserii Teatru Lalek). Zdobywca kilkudziesięciu nagród na festiwalach teatralnych w Polsce i za granicą, m.in. pierwszej nagrody na VI Międzynarodowym Festiwalu Solistów Lalkarzy w Łodzi za spektakl Misterium Narodzenia oraz Odznaki Honorowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej” wręczonej na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Lalkarskiej w Bielsko-Białej. W 2013 roku otrzymał Złotą Plakietkę Związku Artystów Scen Polskich, przyznaną jako „wyraz najwyższego uznania dla talentu i osiągnięć artystycznych oraz na polu działań edukacji teatralnej”. Czterokrotnie był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2006 roku organizuje przy Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie festiwal Święto Głupców. W roku 2009 zaadaptował Przygody Münchhausena Gottfrieda Augusta Bürgera i wyreżyserował cieszące się dużym powodzeniem Przygody barona Münchhausena w łódzkim Teatrze Nowym. W 2012 roku otwierał spektaklem Opus Hamlet scenę lakową na zamku Kronborg w Danii. Założył Instytut Sztuki Lalkarskiej przy własnym teatrze oraz Pracownię Teatru Przedmiotu przy Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie. Jest autorem programów edukacyjnych (Lekcje z lalki) i terapeutycznych (Lalka z duszą). Prowadzi różnego rodzaju warsztaty dla dzieci i dorosłych, był terapeutą na plenerach twórców niepełnosprawnych organizowanych przez Stowarzyszenie NIKE. Współpracował ze Stowarzyszeniem Twórców Niepełnosprawnych, Stowarzyszeniem Rodzin i Przyjaciół Osób z Upośledzeniem Umysłowym - Chata z Pomysłami, Centrum Edukacji Teatralnej w Gdańsku, Teatrem Muzycznym w Gdyni, Białostockim Teatrem Lalek, Eksperymentalnym Studiem Tańca EST w Krakowie. W 2011 r. zrealizował program edukacyjny Istnienie w dłoni, finansowany przez MEN. W roku 2007 opublikował książkę Teatr przedmiotu. Kulisy warsztatu. Arkana rzemiosła, a w 2012 wydał album Walny-Teatr.

Spektakl Cudowni mężczyźni z korbką nawiązuje do tytułu filmu Jiříego Menzla o początkach objazdowej kinematografii. Nawiązanie jest świadome ponieważ Adam Walny wykorzystuje w spektaklu autorską technikę kina manualnego, a prezentacja ma miejsce w przyczepie przerobionej na salkę teatralną. Natomiast zarówno treść spektaklu oparta na cyklu poezji Andrzeja Waligórskiego Błędny rycerz jak i specyfika techniki kina manualnego (teatr cieni) z filmem słynnego czeskiego reżysera nie mają już nic wspólnego. Sam spektakl to kilka etiud połączonych wspólnym bohaterem: Zenkiem Dreptakiem, postaci obecnej w twórczości Waligórskiego w rozmaitych odsłonach (w wersji współczesnej autorowi, jak i w średniowiecznym kostiumie) i doskonale obnażającej wszechobecne w naszej rzeczywistości przywary i problemy. Ideał błędnego rycerza spopularyzowany przez Miguela de Cervantesa w powieści Don Kichote zyskuje tu lokalny polski charakter i zostaje poddany satyrycznej obróbce – w błyskotliwy, złośliwy, ale niezwykle dowcipny sposób obrazuje wszystkie mankamenty polskiego charakteru. Zenek Dreptak Waligórskiego i Walnego to sentymentalny cwaniak, marzyciel, który pojawia się w każdym czasie i miejscu i wbrew żelaznej logice praw historii i fizyki, wskazuje swoim działaniem inną logikę niż ta, która porusza młynami historii.

Spektakl Cudowni Mężczyźni z korbką jest spektaklem premierowym – to premiera przedstawienia jak i inauguracja nowej sceny, teatru w przyczepie. W spektaklu gra i całość wyreżyserował Adam Walny, który jest również pomysłodawcą idei teatru w przyczepie oraz twórcą techniki kina manualnego.

tw1.png tw2.jpg

 

Ostatnia modyfikacja: piątek, 07 czerwiec 2019 00:03
© 2017 Stowarzyszenie Scena 96 | Strona używa plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika.