Logo
Wydrukuj tę stronę

Teatr Canoa (Polska)

Historia pewnej miłości | Teatr Canoa Historia pewnej miłości | Teatr Canoa

Teatr Canoa (Polska)

Historia pewnej miłości

7 lipca, godz. 15.30 i 19.00, Rynek Nowego Miasta

 

Teatr Canoa – poznański teatr alternatywny, którego korzenie sięgają Ameryki Południowej i początku XXI wieku. W 2002 roku Maud Nicolaas (Holandia), Barbara Prądzyńska (Polska) oraz Ramiro Ramirez Ibarra (Meksyk) założyli w Hidalgo w Meksyku grupę teatralną Canoa. Tworzyli spektakle inspirowane kulturą i przyrodą tego kraju. Pokazywali je w odległych i zapomnianych wioskach Meksyku, a w kolejnych latach zaczęli grać je również na festiwalach teatralnych.

Obecnie teatr tworzą poznańscy artyści niezależni, współtworzący również inne teatry alternatywne. Spektakle teatru Canoa bazują na ruchu i ekspresji ciała, na żonglowaniu skojarzeniami i obrazami. Narracja utrzymana w komediowym tonie, prowadzona jest w konwencji żartu i dobrej zabawy. Grupa podejmuje interakcję z publicznością, przekracza symboliczne granice i łamie sztywne zasady. Bawi się muzyką, wciągając do wspólnego świętowania widzów. Widowiska Teatru Canoa są komunikatywne dla każdego bez względu na wiek, narodowość odbiorcy czy jego wykształcenie. Spektakl Historia pewnej miłości (premiera w Hidalgo w 2002 roku) był grany w ośmiu stanach Meksyku w najróżniejszych miejscach – od szkół ukrytych w górach do ważnych festiwali teatralnych w tym kraju, m.in. na Festival Cervantino Callejero del Cleta Guanajuato czy Encuentro Teatral Con la Muerte Utopia Urbana w mieście Meksyk. Przedstawienie jest obecne również w Polsce – było prezentowane m. in. na IV Festiwalu Artystów Ulicy w Szczecinie, Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Maski w Poznaniu, Wałbrzyskich Fanaberiach Teatralnych, Festiwalu No Women No Art. W zeszłym roku Historia pewnej miłości była z powodzeniem grana na festiwalach dziecięcych w Chinach.

Historia pewnej miłości – kameralna, liryczna, a jednocześnie pełna humoru opowieść o Niej i o Nim, a także o tym Trzecim, który wkracza pomiędzy dwoje kochanków, próbując zniszczyć ich związek. Dyrektor małego objazdowego teatrzyku ożywia marionetki. Ona i On zaczynają odgrywać pewną historię, historię pewnej miłości... Dyrektor staje się swego rodzaju fatum, kreatorem wpływającym na wydarzenia. Przeszkadza zakochanej parze, stawiając widzów przed pytaniem: Jak silna okaże się moc miłości?
Spektakl opowiada o spotkaniu, o nie zawsze prostych drogach miłości, o jej różnych twarzach i przemianach. Historia pewnej miłości posiada własny język, inspirowany niemym kinem, melodramatem i współczesnym teatrem, a przede wszystkim rzeczywistością Meksyku, stereotypami w relacjach damsko-męskich i kulturą macho. Ekspresja ciała, obrazy, muzyka oraz interakcja z publicznością tworzą specyficzny kolaż teatralny pełen dowcipu i bogactwa stylu.

Scenariusz, reżyseria: Maud Nicolaas, Barbara Prądzyńska
Kostiumy, scenografia: Maud Nicolaas, Anna Skalska, Ilona Binarsch
Obsługa techniczna: Andrzej Majos

Występują: Barbara Prądzyńska (Ona), Artur Śledzianowski (On), Mateusz Kostecki (Ten trzeci/ Dyrektor), Ewa Prądzyńska-Kostecka (La Llorona).

Opinie:

„Teatr Canoa to teatr ekspresji, niewypowiedzianych myśli, ognistego temperamentu, a jednocześnie efekt inspiracji kinem niemym; kompilacji ruchu, gestów i bogatej metaforyki ukrytej w wieloznacznej mimice. /…/ Zabawa i piękno, prostota i nasycenie /…/".

 Marta Akuszewska, Dziennik Teatralny, 19.12.2009

„/…/ Historia pewnej miłości to rodzaj teatru, który rodzi się właściwie z niczego. Nie wymaga wielkiej machiny. Wystarczą proste rekwizyty, kilka pomysłów i kilkoro świetnych aktorów, którzy potrafią wejść w interakcję z publicznością. Myślę, że Barbarze Prądzyńskiej, bo ona stoi za tym przedsięwzięciem udało się pożenić tradycję komedii dell’arte z poetyką kina niemego i starych baśni meksykańskich”.

 Stefan Drajewski, Głos Wielkopolski, 28.11.2008

www.pradzynska.pl/historia-pewnej-milosci-canoa

historia1.jpg historia2.jpg historia3.jpg

historia4.jpg historia5.jpg historia6.jpg

historia7.jpg

Ostatnia modyfikacja: środa, 29 maj 2019 21:23
© 2017 Stowarzyszenie Scena 96 | Strona używa plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika.