Logo
Wydrukuj tę stronę

Teatr Walny "Dziadek"

Teatr Walny "Dziadek"

Teatr Walny

Dziadek

16 sierpnia, godz. 18:00, Centrum Praskie Koneser

Walny - Teatr – powstał w roku 1999 (mimo, że od 1995 funkcjonował pod innymi nazwami, m.in. jako Wielki Teatrzyk Świata i Teatr Bezradny) z inicjatywy Adama Walnego, jednego z najbardziej uznanych twórców teatru lalkowego w Polsce. To oryginalny teatr lalkarza solisty, który jest twórcą scenariusza, konstruktorem i budowniczym lalek, a także wykonawcą przedstawień. Walny -Teatr penetruje w swych pracach różne tradycje teatru lalki, maski i przedmiotu w warunkach studyjnych, estradowych oraz ulicznych. Używa lalki również poza sceną: w edukacji, terapii i sztuce performance. Adam Walny jest twórcą takich widowisk jak m.in. Kuglarz i Śmierć, Motyl, Genesis, Kamieniarz, Misterium Narodzenia, Dziadek, Hamlet, Opus Hamlet, Szekspir - made in Poland czy Przygody kropli wody, z którymi uczestniczy w najważniejszych festiwalach sztuki lalkarskiej w Polsce i za granicą (Litwa, Łotwa, Estonia, Białoruś, Dania, Węgry, Czechy, Włochy, Niemcy).

Adam Walny - lalkarz, scenograf, reżyser, pedagog teatru. Jest absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu oraz Akademii Teatralnej w Warszawie na Wydziale Reżyserii Teatru Lalek). Zdobywca kilkudziesięciu nagród na festiwalach teatralnych w Polsce i za granicą, m.in. pierwszej nagrody na VI Międzynarodowym Festiwalu Solistów Lalkarzy w Łodzi za spektakl Misterium Narodzenia oraz Odznaki Honorowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej” wręczonej na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Lalkarskiej w Bielsko-Białej. W 2013 roku otrzymał Złotą Plakietkę Związku Artystów Scen Polskich, przyznaną jako „wyraz najwyższego uznania dla talentu i osiągnięć artystycznych oraz na polu działań edukacji teatralnej”. Czterokrotnie był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2006 roku organizuje przy Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie festiwal Święto Głupców. W roku 2009 zaadaptował Przygody Münchhausena Gottfrieda Augusta Bürgera i wyreżyserował cieszące się dużym powodzeniem Przygody barona Münchhausena w łódzkim Teatrze Nowym. W 2012 roku otwierał spektaklem Opus Hamlet scenę lakową na zamku Kronborg w Danii. Założył Instytut Sztuki Lalkarskiej przy własnym teatrze oraz Pracownię Teatru Przedmiotu przy Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie. Jest autorem programów edukacyjnych (Lekcje z lalki) i terapeutycznych (Lalka z duszą). Prowadzi różnego rodzaju warsztaty dla dzieci i dorosłych, był terapeutą na plenerach twórców niepełnosprawnych organizowanych przez Stowarzyszenie NIKE. Współpracował ze Stowarzyszeniem Twórców Niepełnosprawnych, Stowarzyszeniem Rodzin i Przyjaciół Osób z Upośledzeniem Umysłowym - Chata z Pomysłami, Centrum Edukacji Teatralnej w Gdańsku, Teatrem Muzycznym w Gdyni, Białostockim Teatrem Lalek, Eksperymentalnym Studiem Tańca EST w Krakowie. W 2011 r. zrealizował program edukacyjny Istnienie w dłoni, finansowany przez MEN. W roku 2007 opublikował książkę Teatr przedmiotu. Kulisy warsztatu. Arkana rzemiosła, a w 2012 wydał album Walny-Teatr.

Dziadek

to spektakl oparty na autentycznych notatkach dziadka Adama Walnego, autora spektaklu. W dziadkowych zapiskach radość z prostych czynności życiowych, takich jak zbieranie jabłek czy sadzenie truskawek, przeplata się z trudnymi doświadczeniami: chorobą lub śmiercią bliskich.
Spektakl jest retrospekcją, zaczyna się w dniu pogrzebu tytułowego Dziadka, a kończy w dniu narodzin jego Wnuka. Przyjaźń i wzajemne podpatrywanie Dziadka i Wnuka (lalki i lalkarza) są osią dramaturgiczną całego spektaklu. Dziadek wprowadza Wnuczka w życie, uczy wartości. Spektakl, do opowiedzenia historii życia, używa różnych technik lalkarskich (kukły, marionetki, pacyny) oraz tak zwanych przedmiotów trickowych, które na oczach widza zaskakująco… zmieniają swą funkcję.
Okazuje się, że nieśmiałe eksperymenty małego chłopca wprowadzają go w późniejsze życie jako człowieka teatru. Ten niezwykły związek pokaże widzom – młodszym i starszym – bogactwo więzi, która potrafi przetrwać czas, a nawet kończące się nagle życie jednej z osób.

Lalki i realizacja sceniczna: Adam Walny

walny-teatr_dziadek 1.jpg walny-teatr_dziadek 2.jpg walny-teatr_dziadek 3.jpg

walny-teatr_dziadek 4.jpg walny-teatr_dziadek 5.jpg

Ostatnia modyfikacja: poniedziałek, 10 sierpień 2020 23:05
© 2017 Stowarzyszenie Scena 96 | Strona używa plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika.