Wystawa - Oblicza Sztuki – Twarze Ulicy

foto: Kasia Chmura-Cegiełkowska foto: Kasia Chmura-Cegiełkowska

Oblicza Sztuki – Twarze Ulicy – wystawa fotografii Katarzyny Chmury – Cegiełkowskiej

ze spektakli Międzynarodowego Festiwalu Sztuka Ulicy

ProjektOblicza Sztuki – Twarze Ulicyto kolejna odsłona współpracy warszawskiej fotografki teatralnej Katarzyny Chmury-Cegiełkowskiej z festiwalem Sztuka Ulicy. Sztuka teatralna wychodząc poza mury sal teatralnych zyskuje nową jakość, a bezpośrednia interakcja, zwłaszcza z przypadkowym widzem, nadaje jej niezwykłej energii i wielu nowych znaczeń. Zdjęcia artystki mają na celu pokazanie, jak teatr wyprowadzony na ulicę wnika w nią, wtapia się w klimat miasta, staje się jego częścią. Praca dokumentalisty festiwalu ulicznego stawia fotografowi inne wymagania niż przygotowanie teatralnych fotosów, co autorka wystawy stara się pokazać poprzez wybrane prace. Zdjęcia takich przedstawień nie są i nie mają być sterylnymi fotosami - muszą pokazać, że miasto i publiczność to równoprawni uczestnicy każdej sztuki. Materiał pokazany na wystawie stanowią zdjęcia z 21. edycji festiwalu Sztuka Ulicy, z którym Kasia Chmura współpracuje nieprzerwanie od 2010 roku.

18.VI – 22.VII
Rynek Nowego Miasta, Teatr WARSawy, Oblicza Sztuki – Twarze Ulicy – wystawa fotografii Katarzyny Chmury – Cegiełkowskiej

Z wypowiedzi artystki:
Jak pracuje fotograf teatralny? Jak zrobić ciekawą dokumentację festiwalu? A czy coś się zmieni, jeśli ten festiwal będzie się odbywał na ulicy? Wystawa Oblicza Sztuki – Twarze Ulicy to odpowiedź na te pytania. Pracą przy festiwalach zajmuję się od lat, za każdym razem próbując znaleźć właściwy balans pomiędzy fotograficzną opowieścią o atmosferze wydarzenia i dokumentacją samego przedstawienia.
Co jest ważniejsze? Czy to, jak sztuka wnika w tkankę miejsca, w którym dzieje się tu i teraz? Czy też pokazanie, ukazanie samego spektaklu, detalu, ruchu, kadru niosącego treść, którą przekazuje nam Artysta? Oblicza Sztuki – Twarze Ulicy pokazują oba te aspekty, jednak we wskazanym przez autorkę podziale. Oblicza Sztuki to cykl fotosów ukazujących spektakle festiwalowe, Twarze Ulicy to konfrontacja teatru i widza. Bo w każdym spektaklu teatru ulicznego to właśnie widz i ulica są dodatkowymi, niezwykle istotnymi Aktorami, choć na próżno szukać ich w programach.

Katarzyna Chmura-Cegiełkowskajest warszawską fotografką-fotosistką teatralną i dokumentalistką festiwalową. Pracuje jako wolny strzelec współpracując z teatrami oraz festiwalami teatralnymi i tanecznymi w całej Polsce i jej stolicy; na potrzeby naszego festiwalu pracuje od 2010 roku. Szczególne miejsce w jej zainteresowaniach zajmuje pantomima, ma na koncie współpracę z najważniejszymi współczesnymi przedstawicielami tej sztuki.

W zeszłym roku mogliśmy oglądać jej wystawę Chmura na Ulicy zaprezentowaną w ramach 21. edycji festiwalu Sztuka Ulicy. Prace Kasi Chmury może śledzić na jej profilu facebook:

www.facebook.com/fototeatralna

Ostatnia modyfikacja: środa, 11 czerwiec 2014 22:57

Additional Info

  • Data: środa, 18 czerwiec 2014

Festiwal na Facebook'u