Teatr Ewolucji Cienia "Fin Amore"

Teatr Ewolucji Cienia

Fin Amore

15 sierpnia, godz. 21:00, Centrum Praskie Koneser

Teatr Ewolucji Cienia z Poznania istnieje od 2008 roku. Jego założycielami są Wioletta i Sławomir Dadej, specjalizujący się w nurcie "physicaltheater" i w nurcie teatru plastycznego. Twórcy starają się w swoich scenicznych opowieściach kłaść nacisk przede wszystkim na człowieka i relacje międzyludzkie, unikając przesady w użyciu rekwizytów i dekoracji. Stąd ich spektakle cechuje niemal asceza scenograficzna, przy jednoczesnej dużej dynamice scen opartych na rytmie i ekspresji aktorów oraz na ilustrującej akcję muzyce. Wyjściem poza tę formułę jest ostatnia premiera zespołu Rozpoznani Nierozpoznani. Tutaj aktorzy ukrywają się w kostiumach niczym w futerałach, a sugestywne plastyczne obrazy stanowią główny atut przedstawienia.

W swoich produkcjach artyści dotykają tematów uniwersalnych jak: miłość w Fin Amor, śmierć w DEMONstracji, władza w Zapomnianej Historii, nienawiść w Czasie Wilka, religia w Millenium+50. Początki Państwa Polskiego, wolność i zniewolenie w spektaklu Rozpoznani Nierozpoznani. Tym co łączy wszystkie przedstawienia jest duży ładunek emocjonalny, przy jednoczesnym dbaniu o estetykę, dynamikę i walory intelektualne wyzwalające refleksję widza.
Teatr prezentuje swoje spektakle w kraju i za granicą na międzynarodowych festiwalach teatralnych (m.in. były to: Sommerwerft we Frankurcie nad Menem, Biała Wieża w Brześciu na Białorusi, Yalla Yalla w Betlejem w Palestynie, a także największy w Europie festiwal kultury średniowiecznej w Selb w Niemczech).

Fin Amore - Spektakl kostiumowy, który w warstwie fabularnej opowiada historię miłości Jego i Jej – bliżej nieokreślonych postaci, żyjących w dobie średniowiecza, wywodzących się z wyższych warstw społecznych. Mamy więc Ją – damę i Jego – rycerza , który musi przejść określoną drogę aby zasłużyć na względy swej wybranki serca. Spektakl ukazuje drogę powstawania uczucia z punktu widzenia mężczyzny. Śledzimy więc historię bohaterów od irracjonalnego, pierwszego impulsu przez trudną drogę sprostania kodeksowi rycerskiemu, walkę z pokusami aż do zwieńczenia trudów i wyrzeczeń.
W spektaklu nie chodzi jednak o pokazanie ładnej historii o miłości, ale o zwrócenie uwagi widza na jej uniwersalność i ponadczasowość. Twórcy doszli bowiem do wniosku, że wzór miłości dwornej, jaki powstał w XII wieku, nie tylko został utrwalony w dobie romantyzmu ale przetrwał do dziś stając się wyznacznikiem pojmowania miłości w obrębie kultury europejskiej.
Opowiadając historię pary zakochanych ludzi, opowiadana jest historia o miłości w ogóle, poza granicami czasu. Ostatnia scena w spektaklu ma więc wymiar symboliczny, bo chociaż epoki przemijają, a Kurz Historii przykrywa wszystko to jednak miłość pozostaje …

Ostatnia modyfikacja: poniedziałek, 10 sierpień 2020 01:57

Festiwal na Facebook'u