Logo
Wydrukuj tę stronę

Teatr Akt "Ja gorę"

Teatr Akt "Ja gorę"

Teatr Akt

Ja gorę

16 sierpnia, godz. 21:00, Centrum Praskie Koneser

TEATR AKT wyrósł z tradycji polskiej szkoły pantomimy, ale bardzo szybko zaczął wypracowywać własny język teatralny. Doświadczenia uliczne i plenerowe wymusiły na aktorach urozmaicanie środków wyrazu. Domeną wciąż pozostaje sztuka mimu, gestu, plastycznego obrazu, uzupełniana elementami cyrku, tańca i wszelkiego rodzaju akrobacji. Również wpisane w poetykę teatru ulicznego działania interaktywne i happeningowe stały się nieodłączną częścią występów i spektakli.

Teatr Akt powstał w 1990 roku w klubie Stodoła w Warszawie, od 1991 roku działa jako stowarzyszenie. Trzon zespołu stanowią aktorzy mimowie, którzy już od pierwszych przedstawień próbowali wzbogacić technikę pantomimy o doświadczenia współczesnego teatru. Poszukując nowych formalnych rozwiązań, wprowadzili do teatru elementy plastyki, muzyki, cyrku. W 1991 roku teatr rozszerzył swoją działalność, tworząc, jako jeden z niewielu w Polsce, pantomimiczne baśnie dla dzieci. Rok później zainspirowany formą i poetyką teatru ulicznego tworzy pierwsze spektakle plenerowe wykorzystując w nich marionety, konstrukcje plastyczne, szczudła, ogień i środki pirotechniczne. Obecnie spektakle te są główną formą wypowiedzi zespołu, a plener ich podstawową sceną. Teatr Akt odwiedził ze swoimi przedstawieniami większość festiwali teatralnych, miast i miasteczek w Polsce i za granicą, kontynuując tradycję trup objazdowych przemierzających świat. Występy w małych miejscowościach są często pierwszym spotkaniem lokalnej społeczności z tego rodzaju teatrem, co dla artystów Aktu ma szczególne znaczenie. W zespole nie ma ściśle określonych stanowisk, panuje dość duża wymienność zadań, każdy w pewnym momencie może być aktorem, reżyserem, producentem, pracownikiem technicznym.
Od 2010 roku siedzibą Teatru jest budynek przy ulicy Łaziebnej 9 na Olszynce Grochowskiej, który jest bazą do realizacji spektakli teatru wędrownego, a także lokalnych, warszawskich projektów artystycznych.

Ja gorę

Główną inspiracją widowiska Ja gore jest żywioł ognia. Symbol miłości i nienawiści, tworzenia i destrukcji, pasji, walki i oczyszczenia. Pierwotna, tajemnicza energia ognia jest kołem napędowym całego zdarzenia. Z jednej strony "rozpala" swych animatorów, z drugiej sama staje się plastyczną materią tworzącą przestrzenne obrazy. Taniec, muzyka oraz magia ognia łączą się w jedno, tworzą niezwykle plastyczny, czasem sentymentalny obraz i sprawiają, że widzowie stają się świadkami swoistego rytuału.

Spektakl powstawał przez kilka lat podczas podróży teatru na sycylijskie wyspy. Do dziś Teatr Akt w międzynarodowym gronie artystów współtworzy widowiska ogniowe w ramach festiwalu Teatro del Fuoco we Włoszech.

Reżyseria i choreografia: kreacja zbiorowa
Występują: Marta Suzin, Karolina Banaszek, Agnieszka Musiałowicz, Marek Kowalski, Janusz Porębski, Krzysztof Skarżyński, Tomasz Musiałowicz, Paweł Kulesza

ja-gore-1.jpg ja-gore-2.jpg ja-gore-3.jpg

ja-gore-4.jpg ja-gore-5.jpg

Ostatnia modyfikacja: poniedziałek, 10 sierpień 2020 02:20
© 2017 Stowarzyszenie Scena 96 | Strona używa plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika.