Teatr KTO - Peregrinus

Teatr KTO "Peregrinus" | foto: Bartek Cieniawa Teatr KTO "Peregrinus" | foto: Bartek Cieniawa

Teatr KTO (Polska)

Teatr KTO został założony przez absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie w 1977 r. Od 1985 r. grupa uprawia również teatr uliczny. 1 stycznia 2005 roku Teatr KTO uzyskał status teatru miejskiego. Jego dyrektorem, niezmiennie przez 39 lat,  jest Jerzy Zoń.

Doświadczenia sceniczne, a także uliczne eksperymenty wykształciły specyficzny język tego teatru, którego tworzywem są: ciało aktora, głos, ruch, muzyka oraz, w bardzo ograniczonym wymiarze, słowo. Teatr KTO stylem pracy i repertuarem nawiązuje do tradycji średniowiecznego teatru jarmarcznego, wędrownego, kuglarskiego. Teatralne archetypy i emocjonalny charakter widowisk, skutecznie zlikwidowały barierę między Teatrem KTO a widzami. Wszystko to sprawia, że spektakle teatru są nie tylko spontaniczne i gorąco przyjmowane przez różnego typu widownię, ale też masowo oglądane. Ponad 30 (z widowiskami okazjonalnymi ponad 50) tytułów, zarówno tych pokazywanych na scenie jak i na ulicy, obejrzało w Polsce i na świecie około 2 mln widzów. Teatr gościł w blisko 250 miastach w ponad 40 krajach na 5 kontynentach. W trakcie ponad 180 zagranicznych podróży Teatr KTO odwiedził Kolumbię, Meksyk, Brazylię, Kostarykę, Tunezję, Iran, USA, Koreę Południową i niemal wszystkie kraje  Europy. Brał udział w prestiżowych festiwalach m.in. w Seulu, Bogocie, Nowym Jorku, Sankt Petersburgu, Berlinie, Wiedniu, Pradze, Tiranie, Edynburgu, Mińsku i Kijowie.

Teatr KTO współtworzył  wielkie widowiska plenerowe dotyczące najważniejszych wydarzeń w historii Europy (De la Revolution , Lille 1989, spektakl  z okazji obchodów 200-lecia Rewolucji Francuskiej, ok. 21000 widzów czy Uchodźcy, Lipsk 2009 – instalacja teatralna z okazji 20-lecia zburzenia Muru Berlińskiego, 120.000 widzów) oraz Polski (Vivat Academia Kraków 2000, widowisko plenerowe z okazji 600-lecia odnowienia Akademii Krakowskiej, 2000 widzów; Kronika Polska, Kraków 2004, przedstawienie z okazji wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, 60.000 widzów,  Zapis, Gdańsk 2005 i Kronika, Nowa Huta 2005 – plenerowe spektakle z okazji 25-lecia powstania Solidarności – 12.000 widzów). Do najważniejszych międzynarodowych koprodukcji ostatnich lat należy zaliczyć wspólny projekt z Norweską Narodową Operą w Oslo – spektakl OPERACJA – OPERA,  zrealizowany w 2011 roku. Także w 2011 roku Teatr KTO ze spektaklem Ślepcy przygotował w Berlinie, Kijowie i Mińsku projekt Widzialne i Niewidzialne – Ślepcy. Magia przestrzeni miejskich, w ramach programu Polska Prezydencja 2011.

W 2012 roku na przyciągającym rekordową publiczność Edinburgh Festival Fringe, w ramach Polskiego Programu Polska Arts: Listen/ Touch/ See, realizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Teatr KTO 25-krotnie zaprezentował spektakl Ślepcy.

Teatr KTO jest organizatorem 29. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych w Krakowie, a także realizatorem krakowskich projektów artystycznych - Noc Teatrów (9 edycji w latach 2007-2015) i Noc Poezji (5 edycji w latach 2011-2015).

Data i miejsce przedstawienia

11.IX Rynek Nowego Miasta - godz. 18:00, Teatr KTO "Peregrinus"

Peregrinus

to - inspirowany twórczością  poetycką T.S. Eliota - wędrujący spektakl uliczny o jednym dniu  z życia współczesnego człowieka. Everyman XXI wieku, którego egzystencja "zawieszona" jest pomiędzy Domem a Pracą w korporacji,  "drogę przez życie" identyfikuje z "drogą do pracy". Peregrynacja w poszukiwaniu sensu jawi się jako mozół dnia powszedniego, odarty z duchowości, miłości i piękna. Świat Peregrinusa, to cywilizacja "cyfrowa" - smutna, przerażająca i groteskowa, z dominującą religią – konsumpcją.
Domem Peregrinusa XXI w. jest witryna sklepu. Mobilny charakter przedstawienia eksponuje perypetie bohatera w różnych kontekstach przestrzeni miejskiej. Homo Peregrinus to sformatowana jednostka ludzka, odarta z uczuciowości, przewidywalna i pozbawiona indywidualnych cech. Cały dobytek Peregrinusa mieści się w podręcznym bagażu.
Wszyscy ubrani są tak samo, a dominujące kolory to szarość, czerń.
Przedstawienie grane jest bez tekstu, z ilustracją muzyczną (kompozycje wielu autorów muzyki filmowej i popularnej, klasyki, rapu i pop).
Spektakl prezentowany był w Anglii, Chorwacji, Iranie, na Litwie, w Niemczech, Rosji, Rumunii, we Włoszech oraz w wielu miastach Polski.

Koncept masek: Spitfire Company
Projekt masek: Joanna Jaśko-Sroka
Scenografia, kostiumy: Joanna Jaśko-Sroka
Ruch, choreografia: Eryk Makohon
Scenariusz, opracowanie muzyczne, reżyseria: Jerzy Zoń

Wykonawcy: Karolina Bondaronek, Martyna Malcharek, Grażyna Srebrny-Rosa, Justyna Wójcik, Marta Zoń, Sławek Bendykowski, Bartek Cieniawa, Paweł Monsiel, Michał Orzyłowski

OPINIE

Jerzy Zoń i Teatr KTO to zjawisko teatralne niezwyczajne. Niezwyczajne dla Krakowa, w którym tworzy spektakle zachwycające widzów w Europie i obu Amerykach, tworzy sztukę osobną, współczesną – niezwykle widowiskową i emocjonalną zarazem. Sceną dla nich bywa konwencjonalny plac targowy, ulica handlowa czy deptak spacerowy. Ale kiedy przystanie tam Teatr KTO, te miejsca staja się sceną wzruszeń. Na tej scenie oglądamy historie i obyczajowość. Magiczny i egzotyczny świat wspomnień, ale i współczesną brutalność. To wszystko rzetelnie przekonujące, ale i wzruszające, niepodobne do niczego, gdyż Zoniowe spektakle to zjawiskowe: Liryka i Dynamika.

Jan Kanty-Pawluśkiewicz

www.teatrkto.pl

Ostatnia modyfikacja: poniedziałek, 05 wrzesień 2016 14:58

Festiwal na Facebook'u