Wędrujące lalki pana Pezo

Last Bastion |  www.pejo.ru Last Bastion | www.pejo.ru

Wędrujące lalki pana Pezo (Rosja)

Wędrujące lalki pana Pezo - teatr, którego korzenie sięgają wspaniałych tradycji europejskiego karnawału. Teatr masek, groteski i bufonady. Założony w 1993 roku w Sankt Petersburgu szuka inspiracji w tańcach barokowych, historycznej sztuce walki, średniowiecznych miniaturach i ..... w zasadzie we wszystkim, co magiczne, żywiołowe i oryginalne. Podczas interaktywnych przedstawień zespołu każdy ma szansę stać się Królem, Rycerzem, Potworem lub po prostu zaciekawionym widzem.

Rosyjscy artyści oczarowują nas tajemniczymi historiami, a ich znakiem charakterystycznym są wspaniałe kostiumy i maski, które powstają w pracowniach teatru. Ich wartość artystyczna została wysoko oceniona na wystawach w Galerii Narodowej, Państwowym Muzeum Sztuki Maneż w Sankt Petersburgu, w Klubie Chaplin w Wilnie, na wystawie podczas festiwalu FETA w Gdańsku i przy wielu innych okazjach. Zespół ceniony jest za doskonałą technikę aktorską towarzyszącą oryginalnej, unikalnej estetyce, a dzięki ogromnemu poczuciu humoru  artyści pana Pezo zasłużyli sobie na miano „prezydenckich błaznów”. Teatr grał dla Tony Blaira, Georga Busha, Księżnej Kentu czy premiera Japonii. Przez 23 lata wystąpił na ponad 200 międzynarodowych festiwalach w Europie i Azji, m.in. w Rosji, na Litwie, we Francji w Hiszpanii, Słowenii i we Włoszech, a także w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Liderem zespołu jest Anna Szyszkina - dyrektor i reżyser wszystkich przedstawień teatru. Przez ostatnie kilkanaście lat artystka prowadziła w Rosji i krajach europejskich najrozmaitsze warsztaty, z których najważniejsze to: warsztat tworzenia masek „Sztuka Maski” oraz warsztat aktorski „Podstawowe techniki interakcji i animacji”.

Data i miejsce przedstawienia

24.VI przy Stacji Metra Słodowiec - godz. 21:00, Wędrujące lalki pana Pezo "Ostatni bastion"

Ostatni bastion – błyskotliwy, inteligentny spektakl jarmarcznej bufonady, pełen zaskakujących tricków i groteskowych sytuacji. Bohaterami są tradycyjni, przywołani z komedii dell’arte, mieszkańcy domku z kart: Pulcinella i Pierrot, aktor i aktorka, którzy przedstawiają zabawną i prowokacyjną opowieść o relacjach międzyludzkich – o fikcyjnych granicach tworzonych przez ludzi wobec siebie, o ich wewnętrznej agresji i niemożności wzajemnego porozumienia. Publiczność, wciągnięta do akcji i poddana ostrzałowi katapult, obserwuje zmagania „wojenne” fantazyjnych postaci- widzi jak budują barykady, próbują dezerterować, wywieszają białą flagę i ponownie walczą, by ochronić swoją wątłą, ale kolorową twierdzę – ostatni bastion.

Opinie:

Zatrzymują swój autobus na rynku, na placu. Rozkładają namiocik, sprzęt nagłaśniający i grają przedstawienie: mały cyrk, kabaret... Taki typ teatru proponuje teatr Mr Pejo's Wanderning Dolls [Wędrujące lalki pana Pezo] z Sankt Petersburga. Wczoraj na Rynku z minuty na minutę gęstniał tłum wokół placu gry. I niech żałują ci, którzy się spóźnili, bo Mr Pejo's Wanderning Dolls to nie jest zwykła grupa klaunów, którzy grają - jak kiedyś wędrowne trupy - po jarmarkach. Nie jest to też jednak zespół zabawowy, ludyczny... To teatr odnoszący się do tradycji barokowej, do karnawału weneckiego, baletu rosyjskiego i cyrku, ale takiego, w którym nie ma już zwierząt. /.../ Świat cyrkowej błazenady przestaje śmieszyć, bo podskórnie widać, że pod powierzchnią śmiechu, kryje się ból, cierpienie i poniżenie człowieka przez drugiego człowieka ...
Stefan Drajewski, Głos Wielkopolski, 7.07.2006

Dyrektor artystyczny: Anna Szyszkina
Scenografia: Anna Sziszkina, Oleg Skotnikow
Maski: Anna Anna Szyszkina
Dźwięk: Daniil Wetoszkin
Światło: Alexander Mialin, Daniil Wetoszkin
Dyrektor organizacyjny: Alena Kuzmina

Występują: Oleg Skotnikow, Tamara Karpowa, Alexander Mialin.

www.pejo.ru

Ostatnia modyfikacja: wtorek, 23 maj 2017 22:29

Festiwal na Facebook'u