Teatr AKT (Polska)

Płonące laski 4  |  Płonące laski 4 |

Teatr Akt (Polska)

„Płonące laski 4"

30 czerwca, godz. 21.00, Park Szczęśliwicki

 

Teatr AKT powstał w 1990 roku w klubie Stodoła w Warszawie, od 1991 roku działa jako stowarzyszenie. Trzon zespołu stanowią aktorzy mimowie – teatr wyrósł z tradycji polskiej szkoły pantomimy, ale bardzo szybko zaczął wypracowywać własny język teatralny. Z czasem główną sceną wypowiedzi artystycznej artystów stał się plener - domeną wciąż była sztuka mimu, gestu, plastycznego obrazu, ale uzupełniona została elementami cyrku, tańca i wszelkiego rodzaju akrobacji.

Teatr Akt od wielu lat podróżuje do dużych i małych miast i miasteczek w Polsce i za granicą, gdzie ze spektaklami ulicznymi kontynuuje swoją teatralną przygodę. Bierze regularnie udział w festiwalach teatralnych w kraju, a także w Niemczech, Słowenii, Belgii, Szwecji, Czechach, Włoszech, Austrii, Chorwacji, na Litwie, Białorusi, Ukrainie i Węgrzech. Zdobywa liczne nagrody (m.in. Grand Prix za spektakl Opowieść o Wietrze na festiwalu Małe Zderzenie Teatrów w Kłodzku, Nagroda Publiczności na festiwalu A Part w Katowicach za spektakl Śmietnik, Złota Maska na MFTU w Chojnicach, nagroda Fundacji Kultury na Festiwalu Teatru w Walizce za Dzielnego Ołowianego Żołnierza, Grand Prix dla spektaklu Feniks na Dionizjach w Ciechanowie). Teatr Akt reprezentował polską sztukę podczas Dni Kultury Polskiej w Londynie, Paryżu, Lipsku i Witebsku.
W zespole nie ma ściśle określonych stanowisk i zadań - każdy z członków grupy może być aktorem, reżyserem, producentem, pracownikiem technicznym.
Od 2010 roku siedzibą Teatru Akt jest budynek przy ulicy Łaziebnej 9 na Olszynce Grochowskiej, który jest bazą do realizacji przedstawień teatru objazdowego, a także lokalnych, warszawskich projektów artystycznych.

Spektakl Płonące laski 4 to nietypowa forma pokazu ogniowego, a jednocześnie najbardziej żywotne przedstawienie Teatru Akt. Impulsem do stworzenia widowiska była chęć wpisania popularnych prezentacji sztucznych ogni w klasyczną akcję teatralną. I tak pozbawione zazwyczaj jakiejkolwiek dramaturgii czy elementów uporządkowanej narracji pokazy otrzymały w wydaniu Teatru Akt strukturę dramatyczną. Powstało przedstawienie, które w zabawny i przewrotny sposób opowiada o odnajdywaniu radości życia w prozaicznych zdarzeniach dnia codziennego. Nasycone nostalgią sceny przeplatają się tu z animacjami ognia, ekspresyjnym tańcem oraz barwnymi, dynamicznymi obrazami tworząc w efekcie lekkie, zabarwione sentymentalną nutą widowisko dla każdego widza. Spektakl jest typowym przykładem klasycznej sztuki ulicy, w której niebagatelną rolę odgrywają gry z płonącymi przedmiotami, pokazy fajerwerków i brawurowe popisy zręcznościowe. Podobnie jak w większości przedstawień, aktorzy Teatru Akt posługują się uniwersalnym językiem ciała, gestów i mimiki.

Opinie:

„Podobnie optymistyczne i rzewne wrażenie, trochę w typie Amelii pozostawił Teatr Akt, który zaprezentował Płonące laski 4. Tytuł, wiele sugerujący, okazał się być ciepłą opowieścią, w której mieszają się czasy i rzeczywistości. Poubierani w przedwojenne stroje mężczyźni spotykają się z kobietami we współczesnych różowych perukach. Spektakl przepełniony spektakularnymi efektami - chodzenie na szczudłach, ogień, akrobacje - wprowadził widzów w nastrój sprzyjający rozpoczynającemu się wtedy weekendowi.”

Ewa Hevelke, Nowa Siła Krytyczna, 03.07.2007

„A potem były Płonące laski 4. Ale o nich nie napiszę za wiele, żeby nie popsuć nikomu zabawy, jeśli tylko zdarzy się komuś z czytających te słowa mieć możliwość – niech się na nie wybierze. Dawno tak się nie uśmiałem. Niemal tarzałem się ze śmiechu, nie zdarzyło mi się od nie pamiętam-jak-dawno”.

Sacher, Blog.pl

Reżyseria: Ambroży Pogorzelski
Światło: Adam Sztorc

Występują: Marta Suzin Agnieszka Musiałowicz, Marek Kowalski, Tomasz Musiałowicz, Janusz Porębski, Krzysztof Skarżyński.

www.teatrakt.pl

 

Ostatnia modyfikacja: środa, 29 maj 2019 00:46

Festiwal na Facebook'u